13 typů, jak se motivovat k hubnutí

10.01.2017

Zkraje roku býváme plni odhodlání. Statistiky ale mluví jasně: Už během ledna až 1/3 lidí ve snažení poleví. Zjistěte, jak se motivovat k hubnutí na déle než pár týdnů.

1. Sepište si a ujasněte si, proč chcete zhubnout

Opravdu jen proto, abyste měli o pár centimetrů míň? Nebo proto, aby jste se někomu zalíbili? Určitě ne! S tak obecným cílem dlouho nevydržíte. Zapište si naopak co nejkonkrétněji, co na sobě chcete změnit. A jednotlivé cíle by měly být smysluplné, nikoliv kvůli jednomu kousku oblečení, které jste na sobě měli před 10 lety.Třeba: "Chci vyjít schody bez zadýchání", "Chci se zbavit pálení žáhy" apod. Tento seznam vám pomůže vytrvat, kdykoli pocítíte zaječí úmysly a ujistíte se, že Vaše motivace je víc než jen kosmetická záležitost.

2. Stanovte si konkrétní cíl

Už víte, proč chcete zhubnout. Teď ještě zjistit, jak. Musí to být splnitelný cíl, ale zase ne příliš snadný. Pokud chce někdo zhubnout 5 kg, dobře, je na místě si zapsat. Co ale člověk, který chce zhubnout 25 kg? Hrozné číslo, pokud ho vidíte napsané. Takto veliké cíle je dobré si rozdělit. Např. "Zhubnout 5 kg za 2 měsíce". Menší číslo už nevypadá tak hrozně, navíc je to dosažitelný cíl a člověk není stresován krátkým intervalem.

3. Někomu o něm řekněte

Ideální pojistka proti selhání. Časem byste mohli sami sebe přesvědčit, že jsou vaše cíle příliš smělé. Poproste okolí - svou rodinu, partnera/ku nebo trenéra, aby se vás občas nenápadně ptali, jak se hubnutí daří. Brzy si okolí samo začne všímat a dotazy typu: "Jéé, Ty jsi zhubla, jak se Ti to podařilo", Vám budou nejen lichotit, ale utvrdí i Vaši motivaci.

4. Rozplánujte si aktivity na dílčí výzvy

Systém je základ úspěchu. Zůstanete-li u obecného cíle, těžko ho splníte. Z kroků sepsaných černým na bílém se nevykroutíte. Například: "1. týden zhubnu 0,5 kg. Budu jíst 5× denně menší porce, vyhnu se nezdravému jídlu a budu pít hodně vody. Půjdu na hodinu jógy a uběhnu 3 km."

5. Naplánujte si odměnu

Co uděláte, až svůj cíl splníte? Motivujte se něčím, o čem dlouho sníte, ale sami od sebe byste si to nedopřáli. Třeba dovolenou u moře, nebo nové hodinky. Ale nemusí to být kupované statky. Každopádně něco, co Vám udělá radost a bude odměnou za snažení.

6. Připravte si krizový plán

I ty nejdisciplinovanější z nás někdy přepadne těžká chvilka. Připravte seznam aktivit, které uděláte, když polevíte ve svém hubnoucím snažení. Nesplnili jste tento týden cíl? Musíte se "vykoupit" jednou z činností na seznamu. Třeba pozvat tchýni na návštěvu, umýt okna nebo vymalovat pokoj. Odborníci navrhují také jako "trest" vyčlenit určitou částku, kterou při neúspěchu pošlete na charitu. Každopádně chybovat je lidské a mnoho pravidel může naopak svazovat. Jděte do toho s vědomím, že jste ochotni i selhat. Pokud jde o občasné selhání, snažte se to napravit, ovšem zbytečně moc se netrestejte.

7. Obklopte se motivací

Funguje na vás spíš "tvrdá" motivace? Zkuste tyto rady: Po bytě rozlepte motivační papírky typu "Nic není nemožné" nebo "Dokážu to". Na dveře ledničky pak klidně fotky štíhlých modelek. Většině z nás ale stačí nenápadná motivace - koupit si nové boty na běhání, audioknihu k poslechu při cvičení nebo připravit večer k posteli skleničku vody s citronem pro dobrý začátek dne.

8. Ignorujte ty, jež pochybují

Jak často slýcháme, že to či ono nezvládneme, že to ještě nikdo nikdy nedokázal. Připomínky typu: "Ty držíš dietu? Vykašli se na to, vždyť jsi v pohodě, koukni na mě, já to neřeším". Nevěnujte pozornost a energii lidem, kteří říkají že to nejde, že to nedokážete. Myslete jen na sebe, na své cíle a motivaci. Je to Vaše tělo, jen Vy se rozhodujte, v jakém stavu bude.

9. Buďte v obraze: Sledujte fóra a blogy

Nadšení ostatních vám nedovolí zakolísat. Nejvíc vám dají reálné zkušenosti úspěšných hubnoucích - na blozích nebo fórech. Magazíny, jako je ten náš, vám také rozšíří obzory - třeba tipy na zdravé recepty.

10. Zapisujte si své výsledky

Dosažené úspěchy vás poženou dál. Každý týden se zvažte a změřte svůj obvod v pase a přes boky. Zapište si i výsledky sportovních výzev, třeba: běh - 5 km, protahování - 2 hodiny, jízda na rotopedu - 2 hodiny. Zapisovat můžete na denní i týdenní bázi.

11. Fotografie před a po

Vizuální měření je skvělá varianta, kterou nejde obejít. Fotografie totiž nelžou. Svlékněte se do půl těla a udělejte fotku před zrcadlem, nebo se nechte někým vyfotit. Případně použijte samospoušť. Možností je spousty, vyberte si tu, která je pro vás snadno dostupná. Ideální je si fotografii následně vytisknout. Není potřeba žádná super kvalita, ale je dobré mít fotografii často na očích, ať vám připomíná čeho chcete dosáhnout. Fotit byste se měli pravidelně. Nejlepší interval je každý měsíc. Fotografie si skládejte chronologicky za sebou, ať máte stále na očích pokroky, které děláte.

12. Mějte trpělivost

Než se tělo přizpůsobí novému životnímu stylu chvíli to trvá a stejně tak i než se zbaví veškerého nadbytečného tuku. Musíte mít trpělivost. Současná postava je důsledkem několikaletého špatného životního stylu. Dobrá zpráva je, že se jedná o životní styl, který jste si vybrali a dostal vás tam, kde jste teď. Vyberete-li správný životní styl, dostane vás tam, kde chcete být. Buďte trpěliví a důslední. Cokoli získáte nebo se naučíte rychle bez dřiny, pro vás nebude mít hodnotu, nebudete si toho vážit. Správné věci a dovednosti, které stojí za to se naučit a mít, většinou trvají dlouho. Buďte trpěliví.

13. Dělejte si radost každý den

Mějte se rádi. Poděkujte si každý den za to, že jste se rozhodli změnit svůj životní styl. Že jste udělali něco dobrého pro své zdraví.